مقالات

خواص فیزیکوشیمیایی، آلاینده‌های فلزی و آفلاتوکسین‌ها در دانه کنجد 1 شهریور 1402

خواص فیزیکوشیمیایی، آلاینده‌های فلزی و آفلاتوکسین‌ها در دانه کنجد

دانه کنجد از کهن‌ترین دانه‌های روغنی جهان و سرشار از ویتامین‌ها، آنتی اکسیدان‌ها، فیبر، پروتئین و مواد معدنی ضروری شامل: روی، مس، کلسیم و فسفر می‌باشد. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های فیزیکوشیمیایی دانه کنجد خام به عنوان مهم‌ترین ماده اولیه در تولید فرآورده‌هایی چون: کنجد عمل‌آوری شده، ارده، انواع حلوا‌ارده، کرم کنجد و سایر فرآورده‌های کنجدی مطابق با استاندارد ملی ایران به شماره ISIRI 323 - تجدید نظر دوم - سال 1387 و اصلاحیه آن در سال 1397 می‌پردازیم.

ادامه مطلب
معرفی پراکسید و راه‌های کنترل آن در روغن‌های خوراکی 1 تیر 1402

معرفی پراکسید و راه‌های کنترل آن در روغن‌های خوراکی

روغن‌ها یکی از مؤلفه‌های اصلی رژیم غذایی انسان‌ها هستند، که استفاده صحیح از آن‌ها می‌تواند نقش مؤثری در سلامت داشته باشد. تحولات وسیع اقتصادی، اجتماعی و جمعیتی سبب تغییرات زیادی در شیوه زندگی مردم شده است.

ادامه مطلب
پروبیوتیک‌ها ؟؟ 27 خرداد 1402

پروبیوتیک‌ها ؟؟

اصطلاح پروبیوتیک‌ (probiotic) از واژه لاتین‌‌‌ "pro" به معنی برای و واژه یونانی"biotic" به معنی زندگی است و سازمان جهانی بهداشت، این اصطلاح را به "ارگانیسم‌های زنده‌ای" اطلاق می‌کند که در صورت مصرف به میزان لازم، اثرات " سلامت بخش" موثری برای میزبان خود دارند. این میکروارگانیسم‌ها از خانواده باکتری‌های لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم بوده که با تولید مواد ضدمیکروبی، تولید مهارکننده‌های مختلف و رقابت با پاتوژن‌ها عمل می‌کنند. پروبیوتیک‌ها میکروارگانیسم‌های ریز و زنده میکروسکوپی هستند که از رشد و تکثیر باکتری‌های بیماری‌زا در دستگاه گوارش جلوگیری می‌‌کنند و باعث گوارش بهتر غذا و کمک به کارکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود که این کار را از طریق تعدیل فلور میکروبی روده انجام می‌دهند. درون دستگاه گوارش همه جانوران این فلور روده‌ای وجود دارد.

ادامه مطلب
مایکوتوکسین ها یا سموم قارچی؟! 26 اردیبهشت 1402

مایکوتوکسین ها یا سموم قارچی؟!

کلمه مایکوتوکسین از واژه یونانی Mykes به معنی قارچ و Toxin یا Toxicum به معنی سم مشتق شده است. لذا این واژه يك اصطلاح عمومي به عنوان سم قارچ یا سم کپک به شمار می­ آید. مايكوتوكسين­ ها متابوليت­ هاي سمي ثانويه ­اي هستند كه منجر به آثار نامطلوب بر سلامت انسان از طریق مصرف مواد غذایی می­ شوند.

ادامه مطلب
چگونه میتوانیم آلودگی میکروبی هوای سالن های فرآوری مواد غذایی را ارزیابی کنیم؟؟ 31 اردیبهشت 1400

چگونه میتوانیم آلودگی میکروبی هوای سالن های فرآوری مواد غذایی را ارزیابی کنیم؟؟

یکی از عوامل آلودگی میکروبی فرآورده های غذایی در مرحله فرآوری، قرار گرفتن در معرض هوای آلوده محیط و تأخیر در طول خطوط تولید می باشد. هوای سالن های تولید می تواند شامل انواعی متنوعی از میکروارگانیسم ها باشد که به طرق مختلف از جمله عدم وجود سیستم تهویه مناسب، عدم رعایت بهداشت فردی پرسنل، قرارگیری مراکز تولید در نزدیکی محیط های آلوده از جمله ( مراکز تخله زباله، فاضلاب، دامداری ها و ...) وارد هوا شوند.

ادامه مطلب
بسته بندی هوشمند مواد غذایی 23 اردیبهشت 1400

بسته بندی هوشمند مواد غذایی

استفاده از روش ­های بسته­ بندی مناسب یکی از عوامل بسیار مهم و تأثیرگذار بر افزایش تقاضا، بازار پسندی و پتانسیل صادرات محصولات است. بسته­ بندی هوشمند سیستمی است كه قادر به انجام عملكردهای هوشمندانه (نظیر تشخیص، ردیابی، ارتباط و به كاربردن منطق علمی) به منظور تسهیل در تصمیم گیری جهت افزایش زمان ماندگاری، ایمنی محصول، بهبود كیفیت و هشدار در خصوص مشكلات احتمالی در محصولات است. بر این اساس اگر یك بسته­ بندی دارای توانایی ردیابی فرآورده، کنترل محیط داخل و خارج بسته را داشته باشد به عنوان هوشمند تلقی می­ شود.

ادامه مطلب
فیبر چیست؟ 27 فروردین 1400

فیبر چیست؟

فیبر نوع خاصی از کربوهیدرات است که به طور کلی به دو دسته فیبر محلول در آب و غیر محلول تقسیم بندی می شود. بدن ما فاقد آنزیم گوارشی برای تجزیه‌ی فیبر است، بنابراین آنها در حین عبور از سیستم گوارشی بدون تغییر حرکت می‌کنند. اگر چه فیبر به راحتی در بدن هضم نمی شود اما نقش مؤثری در سلامت انسان دارد.

ادامه مطلب
ملکه روغن ها 25 دی 96

ملکه روغن ها

روغن کنجد در بین روغن های خوراکی به ملکه روغن ها مشهور است. این روغن تاثیر چشمگیری در پیشگیری از بیماریهای مفصلی و ارتروز داشته و هم چنین موجب تعدیل و تنظیم وزن و جلوگیری از پارکینسون و اب مروارید میشود.

ادامه مطلب
مصارف آرایشی روغن کنجد 14 دی 96

مصارف آرایشی روغن کنجد

روغن کنجد از دانه هایی زرد رنگ، معطر که حاوی مقادیر زیادی از مواد مغذی هستند، به دست می آید. روغن کنجد علاوه برپخت و پز، در موارد آرایشی و بهداشتی و بخصوص در مورد سلامت پوست نیز بسیار به کار می رود.

ادامه مطلب
معجزه روغن کنجد در سلامت قلب 6 دی 96

معجزه روغن کنجد در سلامت قلب

مهم ترین نتیجه این تحقیق کاهش فشار ثانویه بود که برای پزشکان همیشه به عنوان زنگ خطر بیماری های قلبی محسوب می شود. با این تحقیق پزشکان به این نتیجه رسیدند مصرف ترکیبی روغن های کنجد و سبوس برنج ۲۵ درصد کلسترول بد را کاهش و حدود ۱۰ درصد کلسترول خوب را افزایش می دهد.

ادامه مطلب
خواص شگفت انگیز روغن کنجد 21 آذر 96

خواص شگفت انگیز روغن کنجد

بیشتر ما می دانیم که چربی ها انواع مختلفی دارند. برخی خوب و برخی بد هستند و برای سلامت ضرر دارند. روغن کنجد سرشار است از چربی های دارای حلقه های اشباع نشده و چربی های غیر اشباع و همچنین میزان چربی های اشباع شده اش نیز پایین است.

ادامه مطلب
روغن کنجد و سلامت پوست 14 آذر 96

روغن کنجد و سلامت پوست

روغن کنجد غنی از روی است. روی یکی از مواد مهم برای سلامت پوست به شمار می رود. انعطاف پذیری و صافی پوست را بیشتر می کند. از ایجاد لکه های ناشی از افزایش سن را و همچنین پیری زودرس جلوگیری می کند.

ادامه مطلب